plumber-4607910_1280

Lutowanie gazowe – najważniejsze aspekty

Paliwo jest dostarczane do dyszy przez zawór, który kontroluje intensywność dopływu gazu, czyli temperaturę pracy. Za pomocą lutownicy gazowej rzadko stosuje się otwarty płomień. Lutownica ma specjalny katalizator, który wygląda jak ceramiczna siatka pokryta platyną. Dzięki katalizatorowi płomień lutownicy nie wybucha, ale pali się równomiernie na powierzchni rusztu ceramicznego i ogrzewa końcówkę. 

plumber-228010_1280

Lutowanie gazowe jest zarówno bardzo bezpieczne, jak i niezwykle skuteczne. Katalizator jest zawarty w konstrukcji dyszy, która ogrzewana płomieniem palnika wyrównuje ogrzewanie końcówki, a jednocześnie znacznie zmniejsza zużycie paliwa. Dysza jest instalowana za pomocą połączenia gwintowanego. Za pomocą przycisku regulatora ustawia się wymaganą długość płomienia, czyli wymaganą temperaturę. Ponadto lutownica nagrzewa się do stanu roboczego w ciągu pół minuty, co jest niewątpliwą zaletą narzędzia i można wykonywać pracę. W każdym razie uważnie przeczytaj instrukcję przed użyciem lutownicy gazowej.

O tym warto pamiętać!

Miękki lut ma zazwyczaj zakres temperatury topnienia od 90 do 450 ° C (190 do 840 ° F; 360 do 720 K) i jest powszechnie stosowany w elektronice, hydraulice i blachach. Najczęściej stosowane są stopy, które topią się w temperaturze od 180 do 190 °C (360 i 370 °F; 450 i 460 K). W określonych proporcjach niektóre stopy są eutektyczne, to znaczy temperatura topnienia stopu jest najniższa możliwa dla mieszaniny tych składników i pokrywa się z temperaturą zamarzania. Stopy nieeutektyczne mogą mieć znacznie różne temperatury ciała stałego i ciekłego, ponieważ mają wyraźne przejścia ciekłe i stałe. Mieszaniny nieeutektyczne często występują jako pasta cząstek stałych w stopionej matrycy fazy niższego topnienia, gdy zbliżają się do wystarczająco wysokich temperatur. W pracach elektrycznych, jeśli złącze zostanie zakłócone w tym „pastowatym” stanie, zanim w pełni zestali się, może dojść do słabego połączenia elektrycznego; zastosowanie lutu eutektycznego zmniejsza ten problem.

plumber-4168973_1280

Podsumowanie

Główną różnicą między propanem a gazem MAP jest to, że MAP jest gorętszy. Przekłada się to na to, że szybciej nagrzejesz rurę, co pozwoli ci szybciej dokonać lutowania. Jeśli możesz szybko podgrzać złączki, w rzeczywistości nagrzejesz mniej powierzchni rury. Ponadto, ponieważ lut na bazie ołowiu nie jest zgodny z kodem dla domowych systemów wodnych, lut na bazie cyny i srebra wymaga nieco więcej ciepła, aby je przepłynąć. MAP wykonuje zadanie szybciej również w tym celu. Należy zachować ostrożność, ponieważ większość głowic palników przeznaczonych do propanu nie jest kompatybilna z gazem MAP, chyba że jest to wyraźnie wskazane na głowicy palnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?