baby-gbe23a75c9_1280

Pielęgnacja koca bawełnianego

Koce bawełniane można spotkać niemal w każdym gospodarstwie domowym. Są powszechne i dostępne w różnych rozmiarach i wzorach. Nadają się więc do użytku zarówno jesienią, jak i zimą, a także latem, kiedy wieczorem na balkonie robi się trochę chłodniej. Im częściej ich używasz, tym większe prawdopodobieństwo, że się ubrudzą. Jeśli w domu są dzieci i zwierzęta, plamy pojawiają się jeszcze szybciej.

Bawełniany koc również pochłania normalny kurz i brud, dlatego trzeba go od czasu do czasu prać, ponieważ tylko przy odpowiedniej pielęgnacji możesz z niego korzystać tak długo, jak to możliwe. Ale czyszczenie nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać, gdyż koce są zwykle bardzo duże i często podszyte lub pikowane. Czasami nie mieszczą się w bębnie pralki. 

Oprócz samego procesu prania, który należy wykonywać dwa razy w roku, jeśli nie ma widocznych plam, ważna jest również odpowiednia pielęgnacja kołdry bawełnianej. W zależności od zastosowania ważne jest także regularne wietrzenie na świeżym powietrzu. Należy to zrobić w pogodny, suchy dzień. Trzeba jednak unikać bezpośredniego światła słonecznego, ponieważ może doprowadzić ono do wyblaknięcia kolorów.

Szczególnie w przypadku zwierząt domowych ważne jest również regularne trzepanie lub usuwanie sierści. Oczywiście każdy właściciel zwierzęcia musi sam zdecydować, czy jego koty i psy mogą leżeć na kocu. W przypadku psów warto jednak zapewnić im własny kocyk, aby uniknąć typowego psiego zapachu na ukochanym bawełnianym kocyku.

kitten-227009_1280

Wskazówki dla pielęgnacji 

Jeśli posiadasz bawełniany koc, powinieneś zwrócić uwagę na kilka rzeczy, jeśli chodzi o czyszczenie. Jeśli koc nie mieści się w pralce, rozwiązanie jest oczywiste: zanieś bawełniany koc do specjalistycznej pralni chemicznej. Dostępne są tutaj duże pralki, które mogą pomieścić koc i optymalnie go wyprać. W niektórych przypadkach może wystarczyć nawet czyszczenie na sucho.

Jeśli chcesz sam wyprać koc, możesz skorzystać z wanny. Pranie ręczne może być szczególnie przydatne w przypadku zdobionych lub haftowanych koców, ponieważ jest znacznie delikatniejsze niż pranie w pralce. Jednak uporczywe zabrudzenia są trudne do usunięcia podczas prania ręcznego.

https://www.koceo.pl/kategoria-produktu/koce/?orderby=date&filter_material=bawelna

Podczas prania ręcznego upewnij się, że woda do prania nie jest zbyt gorąca. Temperatura powinna być przyjemna dla dłoni. Nie używaj zbyt szorstkiego lub wybielającego detergentu. Dodatek piorący również nie powinien być zbyt skoncentrowany, aby koc nie blakł i niepotrzebnie nie tracił koloru.

feet-718146_1280

Dobrze namocz koc przez 2 do 3 godzin, a następnie zacznij pocierać, aby usunąć widoczne plamy. Należy jednak uważać, aby zbyt mocno nie trzeć powierzchni.

Po zakończeniu prania spłucz koc jeszcze kilka razy czystą wodą. Będzie zupełnie wolny od resztek detergentu tylko wtedy, gdy nie tworzą się już pęcherzyki piany.

Teraz ważne jest, aby miał wystarczająco dużo czasu na ociekanie. Po prostu zostaw go w wannie na długi czas. Z biegiem czasu większość wody odpłynie, co pozwoli ci ostrożnie powiesić koc do wyschnięcia. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?