transport zwlok do polski

Jak sprowadzić zwłoki bliskiego z Anglii?

W sytuacji, gdy bliska nam osoba umrze poza granicami Polski, np. w Anglii, sprowadzenie jej zwłok do kraju wcale nie będzie takie proste, jak mogłoby się to nam wydawać. Przy transporcie zwłok z Wielkiej Brytanii obowiązują nas specjalne przepisy międzynarodowe, bez spełnienia których nie uda nam się szybko sprowadzić ciała bliskiej osoby do Polski. Jakie to przepisy i czy w ogóle jest możliwe, by samodzielnie przeprowadzić cały proces transportu?

Administracyjne wymogi dotyczące transportu zwłok z Anglii

Żeby możliwie sprawnie i szybko przejść przez wszystkie kwestie administracyjne najlepiej będzie skorzystać z pomocy osób, które już mają za sobą śmierć bliskiego w Anglii i całą procedurę konieczną do przywiezienia ciała do ojczyzny. Jeśli nie znamy nikogo, kto już tą kwestię przerabiał, warto będzie skorzystać z pomocy firm zajmujących się dokumentami w takiej sytuacji, oraz całą logistyką.

auto pogrzebowe

Jeśli chodzi o niezbędną dokumentację, to pierwszą rzeczą, którą musimy zdobyć jest akt zgonu, który zostanie zarejestrowany w biurze koronera. Zgodnie z obowiązującym prawem może tego dokonać jedynie osoba spokrewniona z bliskim, lub ktoś, kto zostanie przez nią do tego upoważniony. W tej sytuacji, żeby całość przebiegła sprawnie, jeśli np. osobiście nie znamy języka angielskiego, to warto upoważnić do całego procesu firmę pogrzebową, która jednocześnie zajmuje się przewozami zwłok z Wielkiej Brytanii. Dzięki ich pomocy proces rejestracji w biurze angielskiego koronera przebiegnie sprawniej, bo mają już w takich kwestiach doświadczenie. Przykładem takiej firmy może być https://przewozzwlok.com.pl/ a na ich stronie znajdziesz znacznie więcej informacji o pozostałych prawnych wymogach, które będą konieczne do dalszego załatwienia.

Dokumentacja sanitarno-epidemiologiczna

Wybrana firma przeprowadzi również proces zorganizowania odpowiedniej dokumentacji sanitarno-epidemiologicznej, bez której wywóz zwłok z Wielkiej Brytanii, przez inne kraje, aż do Polski w ogóle nie będzie możliwy. Po przygotowaniu wszystkich dokumentów ostateczną zgodę na wywóz zwłok do kraju rodzimego wydaje koroner, dlatego tak ważna jest umiejętność odpowiedniego porozumienia się z nim w obcym języku, oraz znajomość prawa międzynarodowego w zakresie transportu zwłok.

pogrzeby

Czy można przeprowadzić wywóz zwłok  bez pomocy firm trzecich?

Tak, można pod warunkiem samodzielnego przeprowadzenia i dostarczenia całej wymaganej dokumentacji, przy czym sam transport zwłok, czysto logicznie musi być i tak zorganizowany przez firmę, która ma do tego uprawnienia i specjalne pojazdy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?