Pluskwa domowa(5)

Insekty mogą pojawić się w każdym domu

Insekty mogą pojawić się w każdym domu, wbrew stereotypom nie zawsze wynika to z braku czystości. Kiedy nasze domy zostają zaatakowane przez różnorodne insekty, najczęściej są to komary, karaluchy, mrówki lub inni niechciani lokatorzy. Wizja walki z uporczywymi owadami przeraża każdego. O ile mamy do czynienia jedynie z komarami to nie jest źle, sytuacja staje się skomplikowana, kiedy atakuje nas pluskwa domowa.

Pasożyty te żywią się krwią ludzką. Charakteryzują się owalnym kształtem, czerwono-brązową barwą oraz mają od 5 do 7 mm długości. Samice są w stanie złożyć od 2 do 3 jaj dziennie, co powoduje inwazję w naszym domu w zatrważającym tempie. Na ciało żywiciela wędrują jedynie kiedy chcą się pożywić. Ze względu płaski i obły kształt ciała mogą ukryć się w każdej szczelnie. Bardzo szybko poruszają się po każdym podłożu. W przypadku braku żywiciela potrafią przejść w stan hibernacji i przetrwać nawet jeden rok. Powodują charakterystyczne i dokuczliwe ugryzienia. 

Pluskwa domowa(1)

Pluskwa domowa- jak trafia do naszych domów? 

Najczęściej pluskwy przywleczone zostają na ubraniach, bagażach i innych rzeczach osobistych. Korzystając z komunikacji zbiorowej ryzyko wzrasta. Należy wskazać również fakt, że pluskwy występują nawet w hotelach na pierwszy rzut oka zachowujących wysokie standardy. Wszędzie tam gdzie przewija się duża liczba osób (dworce, kina itp.) jest podwyższone ryzyko występowania tych szkodników, a stąd już łatwa droga do naszego mieszkania, czy domu.

Jak skutecznie wyplenić te insekty? 

Pierwszym etapem w skutecznej walce ze szkodnikami jest zlokalizowanie miejsc, gdzie bytuje pluskwa domowa. Należy sprawdzić wszystkie newralgiczne miejsca tj. szczeliny wokół łóżka, zagięcia i przeszycia w materacu, meble, listwy przypodłogowe, a nawet gniazdka elektryczne. W samodzielnej walce z inwazją, szczególnie w początkowej fazie możemy poradzić sobie samodzielnie. Wymaga to jednak dużego nakładu pracy, a niestety nie ma pewności, że problem ten zostanie zażegnany. W niektórych sklepach lub przez internet możemy dostać specjalnie dedykowane środki owadobójcze w starciu z którymi, pluskwa domowa nie ma szans na przeżycie. Niestety stworzenia te tworzą kryjówki w wielu różnych miejscach w domu, co znacząco utrudnia likwidację wszystkich osobników. Stanowczo należy zadbać o czystość miejsc występowania pluskwy, a także całego mieszkania. Dzięki ogólnym gruntownym porządkom będzie można oszacować i zlokalizować miejsca ich występowania.

Pluskwa domowa

Najskuteczniejszą metodą walki z tymi szkodnikami jest po prostu zlecenie dezynsekcji profesjonalnej firmie. Dzięki skutecznym i zaawansowanym metodom o wiele łatwiej będzie zlikwidować całą populację. Istnieją różne metody walki przez firmy np. zamrażanie, podgrzewanie, opryskiwanie środkami chemicznymi i inne.

Należy wiedzieć, że walkę z pluskwami można wygrać! A sam fakt tego, że pluskwa domowa pojawiła się w domu nie jest powodem do wstydu, gdyż może się to przytrafić każdemu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?