dobre wiazania na snowboard

Snowboard, czyli zima za pasem

Snowboard, co to jest?

Snowboard to połączenie windsurfingu i jazdy na nartach. Zdecydowanie należy do sportów zimowych, żeby go uprawiać potrzebna jest deska snowboardowa, gogle, wygodna odzież. Deska do snowboardu jest krótka a szeroka najczęściej na szerokość stopy. Deska wyposażona jest w zaczepy do przytrzymywania stóp, w które wkłada się stopy w specjalnym obuwiu. 

Zdrowotne skutki snowboardu

Snowboard jest stosunkowo młodym sportem, powstał niecałe 50 lat temu. I jak każda aktywność fizyczna działa wspaniale na całe ciało. Podczas zjazdu ze stoku na desce pracuje całe ciało snowboardzisty, wzmacnia się każdy mięsień. Deska wymaga nieustannego ćwiczenia równowagi i zwinności. Na stokach widać przede wszystkim snowboardzistów młodych. Narciarze jeżdżą naprawdę długo, do poważnego nawet wieku, jednak snowboardziści już nie. Ogromna ilość energii jaka jest potrzebna do uprawiania tego sportu automatycznie ogranicza target.

Deski snowboardowe dzielą się na:

Na przestrzeni lat wypracowano i opracowano technologicznie wiele różnych desek i podobnie jak narty ich przeznaczenie zmienia się razem z umiejętnościami snowboardzisty.

Najczęściej na stoku spotykane deski to:

  • Freestyle – charakteryzują je boczne głębokie wcięcia, niezwykle użyteczne podczas szybkich skrętów
  • Park/Jib – deski o dużej elastyczności, dostępne w różnych długościach
  • Freeride – deski dość długie, o małej elastyczności
  • All-Mountain – połączenie deski freeride i freestyle’u
  • Deski wyścigowe – są długie, wąskie i dość sztywne, używane do slalomu i wyścigów
  • Splitboard – deska twin

Wiązania snowboardowe

Podobnie jak przy nartach, kluczowe znaczenie dla jazdy mają wiązania snowboardowe. Zawsze należy je dobierać do konkretnej deski. Wiązania miękkie powinny być łączone z miękką deską, a twarde wiązania wymagają deski twardej. Przy ich zakupie powinno się zwrócić uwagę na stopień amortyzacji i profilowania. Powinny szczelnie przylegać do buta, zapewniać komfort i bezpieczeństwo.

jakie wiazania na snowboard

Jak się ubrać na snowboard?

Kupując odzież snowboardzisty trzeba zwrócić uwagę, na spodnie. To one mają najczęściej kontakt ze śniegiem podczas jazdy, nie mówiąc już o znanym wszystkim widoku siedzących snowboardzistów na stoku bezpośrednio na śniegu. Dlatego spodnie muszą być naprawdę nieprzemakalne. Dla osób uprawiających jazdę na desce w sposób czysto rekreacyjny wystarczy wodoodporność spodni o parametrach 5-10 tys. mm słupa wody. Dla profesjonalistów tej dziedziny sportu wartości te powinny kształtować się pomiędzy 15 -20 tys mm słupa wody.

Również kurtka powinna być nieprzemakalna o wartości 8 tys. mm słupa wody  oraz powinna „oddychać”. Tego rodzaju oddychające materiały pozwalają na utrzymanie jednej temperatury ciała oraz ograniczają pocenie. Przy rekreacyjnej jeździe na desce kurtka powinna „oddychać” w wartościach min. 5 tys. g/mkw/24h.

Równie ważny jak strój do uprawiania tego sportu jest kask. Powinien różnić się kształtem od kasków typowo narciarskich. Kaski snowboardowe są mniej opływowe, w kształcie przypominają orzeszek. Pozostałe cechy będą tożsame. Oczywiście jeżeli jesteśmy już w posiadaniu kasku narciarskiego to w zupełności on wystarczy i na deskę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?